O nas

Działalność rehabilitacyjna w Warsztatach Terapii Zajęciowej realizowana jest zgodnie z Ustawą o Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej oraz Zatrudnieniu Osób Niepełnosprawnych, a także zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie tworzenia, działania i finansowania warsztatów terapii zajęciowej.

Rehabilitacja prowadzona jest przez zespół specjalistów tworzących Radę Programową Warsztatu. Oddziaływania terapeutyczne prowadzone są wielokierunkowo w celu stymulacji wszystkich sfer funkcjonowania. Ta różnorodność oddziaływań umożliwiła wykorzystanie i rozwijanie już istniejących sprawności i umiejętności, a także nabywanie nowych oraz możliwie najpełniejsze wykorzystanie potencjału tkwiącego w każdym uczestniku. Dla każdego uczestnika zostaje opracowany przez Radę Programową Indywidualny Program Rehabilitacji. Plan ten ewaluowany jest raz  rok.

Realizacja celów określonych w Indywidualnym Programie Rehabilitacji odbywa się poprzez zastosowanie różnorodnych metod i technik zmierzających do: rozwijania umiejętności życia codziennego oraz zaradności osobistej; poprawy funkcjonowania społeczno-emocjonalnego oraz intelektualnego; nabywania i rozwijania umiejętności zawodowych, umożliwiających uczestnictwo w szkoleniu zawodowym oraz podjęcie pracy. Dążymy również poprzez odpowiednie działania rehabilitacyjne, dostosowane do potrzeb i możliwości poszczególnych uczestników, do poprawy ogólnej sprawności ruchowej.

W pracy Warsztatów wykorzystuje się wszelkie dostępne i znane metody dydaktyczne, które dla osiągnięcia lepszych efektów rehabilitacyjnych przeplatają się ze sobą i wzajemnie uzupełniają. Wśród tych metod znajdują się: metody słowne, poglądowe, aktywizujące i praktycznego działania, waloryzacyjne oraz elementy metody ośrodków pracy. Intensywność i bogactwo form, treści, metod, technik i środków oddziaływań terapeutycznych sprzyjały rozwojowi osobowości uczestników we wszystkich sferach.

Bieżąca działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) finansowana jest przez Państwo Polskie z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON) poprzez samorządy terytorialne. W naszym przypadku przez Powiat Trzebnicki.

Obecnie na zajęcia przyjeżdża 45 Uczestników.